قدم اول تغییر دکور اتاق خواب:

چندگزینه از آنها را برداشته و از بینشان دو یا سه عکس انتخاب کنید تا از ترکیب مناسبی از آنها به اتاق خواب مورد نظر خود برسید. سپس لیستی از تمام عناصری که در آن عکس ها برایتان جذاب و دلنشین است تهیه کنید. حالا می توانید به راحتی به مبلمان مورد علاقه خودتان، رنگها و لوازم جانبی را که در فضای اتاق خواب خود به آنها نیاز دارید فکر کنید. پیشنهاد می کنیم به لیستی که در اینجا به عنوان مثال تهیه شده توجه کنید:

  • سرتختی مبله
  • گل پرده
  • تکیه بر رنگ های ملایم یا تیره
  • تعداد آینه ها در فضای اتاق خواب
  • کاناپه پای تخت

یادتان باشد که حتما از تمام جزئیات به صورت مجزا لیستی تهیه کنید چراکه باید تک تک مواردی از لیست را که مایل هستید پیگیری کنید. این روش به شما کمک می کند که عناصر مورد علاقه تان را بر طبق سلیقه خودتان انتخاب کرده و بچینید. به عنوان مثال باید به دنبال مدل سرتختی مبله، گل پرده خود و… در اتاقتان باشید.

 

قدم دوم چیدمان اتاق خواب: نقاشی یا کاغذ دیواری:

چیزی که در این قسمت اهمیت دارد این است که ما نمیخواهیم تنها برای زیبایی صورت اتاق خواب مان دیوار های آن را  بپوشانیم. حالا شکل و صورت دیواری را که می­ خواهید انتخاب کنید. نکته قابل اهمیت در انتخاب طرح و کاغذ دیواری این است که به شما این شانس را می دهد که در فضایی به سر برید که رنگ و طرح مورد علاقه تان آن را فرا گرفته باشد.

Bedroom layout change step ۱3 decor 1 چیدمان اتاق خواب، 13 قدم تغییر دکور
قدم سوم تغییر دکور اتاق خواب: تصمیم بگیرید که چه چیزهایی را نگه داشته، تعمیر کرده و یا خریداری کنید

اکنون باید اتاقتان را با دید جدید­تری نگاه و به این فکر کنید که در برنامه جدیدتان چه وسایلی همچنان به دردتان میخورد. بعضی از وسایل همانگونه که هستند کارآمد و مناسب اند، بعضی هم میتوانند با کمی تغییر کارآیی همچنان ماندگار بمانند، برای مثال میتوان از یک کمد قدیمی به عنوان میز کنار تخت نیز استفاده کرد. بعد از تهیه لیست وسایلی  که نگه میدارید، فهرست جدیدی از چیزهایی که برای نوسازی وسایل قدیمی به آنها احتیاج دارید، تهیه کنید.

قدم چهارم دکور کردن اتاق خواب: محاسبه کنید و برای وسایلتان یک برنامه جدید ترتیب دهید

طول و عرض اتاقتان را اندازه بگیرید و این را بدانید که فاصله­ ی بین پنجره ها فضای بسیارخوب و مناسبی به حساب می آیند. با کمک محاسباتتان می توانید از وسایلی که در این فضاها جا می شوند استفاده کنید. وسایلی که برای اتاقتان در نظر گرفته اید را براساس فضایی که دارید انتخاب کنید، اگر به داشتن یک تخت بزرگ و سلطنتی فکر میکنید حتما به فضایی که باید در اتاقتان به کمد و نشستن هم اختصاص دهید نیز بیندیشید؛ بنابراین وقت آن رسیده که اولویت های خود را در دکور کردن اتاق خواب تان در نظر بگیرید. حالا می توانید طرحی از فضای اتاقتان را روی کاغذ کشیده و چیدمان نهایی وسایل آن را مشخص کنید. جا به جا کردن وسایل بر روی کاغذ یا صفحه مانیتور به مراتب بهتر و آسان تر از جا به جایی واقعی آنهاست. حتی با این روش از خریدن وسایل غیرضروری نیز پیش گیری خواهید کرد.

قدم پنجم تغییر دکور اتاق خواب: انتخاب تخت

اگر می خواهید تخت خواب جدیدی خریداری کنید حتما در ذهنتان در مورد آن تصمیم گرفته باشید و اگر تا به حال به آن فکر  نکرده اید حتما به دنبال ایده خوبی برای آن باشید؛ برای مثال اگر در ذهنتان است که تخت خواب و کاناپه ای با پشتی یا گوشه های بلند تهیه کنید قبل از آن که مرتکب اشتباهی شوید حتما فاصله زمین تا سقف اتاقتان را اندازه بگیرید. در نظر داشته باشید که فاصله این گوشه ها با دیوار باید حداقل ۳۰ سانتی متر باشد.

اگر عادت دارید که بر روی تختتان بنشینید و مطالعه کنید حتما در هنگام خرید تخت خواب، پشتی سرتختی را مورد توجه خود قرار دهید؛ بنابراین حتما قبل از خرید تخت خواب طرحی اولیه از آن در نظر داشته باشید.

قدم ششم چیدمان اتاق خواب: مراقب ارتفاع پاتختی و میز کنار تختتان باشید

نکته قابل اهمیت این است که پاتختی هایتان را قبل از خود تخت خوابتان انتخاب نکنید چرا که علاوه بر سایز آنها، ارتفاعشان نیز باید ارتفاع کناره های تخت و تشکتان تناسب داشته باشد. ایده آل ترین ارتفاع برای پاتختی، هم ارتفاع تشک یا کمی بلند تر از آن است. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که باید تشکتان از کناره های تخت بلند تر باشد که هنگامی که می خواهید از تخت پایین بیایید راحت تر باشید.

توجه کنید همان طور که قبلا در مطلب ۸ شلف دیواری، جایگزین پاتختی در اتاق خواب کوچک اشاره کرده ایم، در فضای کوچکی از کنار تختتان یک طبقه و یا طاقچه ای کوچک نیز میتوانید تعبیه کنید.

Bedroom layout change step ۱3 decor 2 چیدمان اتاق خواب، 13 قدم تغییر دکور

قدم هفتم دکور کردن اتاق خواب: انتخاب یا بازسازی کمد

حالا به دنبال کمدی هستید که مکمل ست تخت خوابتان باشد. اگر فضای کافی دارید می توانید به سراغ کمدی بروید که طول بلند و قد کوتاهی داشته باشد. می توانید یک کمد بلند اما با طول کمتری نیز انتخاب کنید که به راحتی بتواند در فضای دکوراسیون اتاق خواب شما جا شود.  اگر هم خیال این را دارید که از کمدهای قبلی خود استفاده کنید می توانید با انتخاب یک رنگ مناسب بر روی آن به خواسته خود برسید.

قدم هشتم تغییر دکوراسیون اتاق خواب: به اتاق خواب خود نور ببخشید

دقت کنید که لامپ های کنار تختتان جفت و یکسان نباشند. اگر در اتاقتان فضای کافی ندارید میتوانید از لامپ های دیوارکوب استفاده کنید. چراغ های کنار تخت جزو عناصر مهم اتاق به حساب می آیند اما به یاد داشته باشید که در هر اتاق خواب، داشتن سه منبع نوری ضروری است تا احساس بهتری را به شما منتقل کند. سعی کنید حتما به سقف اتاقتان یه لامپ  یا لوستر آویزان کنید. اگر کلاهک این لوسترها بزرگ تر باشند تابش نور توسط آنها بهتر انجام می شود.

قدم نهم چیدمان اتاق خواب: فرش های جدید پهن کنید

اساسا دو راه برای پهن کردن فرش در اتاق خواب وجود دارد: فرشی به اندازه اتاق و یا فرشی که تنها در کنار تخت قرار  بگیرد و آن را پوشش دهد. اگر کف اتاقتان زیباست و فقط می خواهید آن را کمی لطیف و گرم کنید که وقتی بر روی آن قدم میگذارید لذت بیرید، قرار دادن یک فرش زیبای کوچک کنار تختتان دقیقا همان چیزی است که به آن احتیاج دارید. اما اگر می خواهید فضای بیشتری از کف اتاقتان را پوشش دهید به دنبال فرشی بزرگ باشید، چیزی که حدود یک متر و یا بیشتر از فضای اطراف تختتان را بپوشاند. اگر هم به دنبال فرشی بزرگتر هستید چیزی را انتخاب کنید که از هر طرف ۳۰ سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که استفاده از گلیم هایی که با رشته های طبیعی بافته شده اند و طرح و رنگ های زیبایی دارند هم میتواند برایتان گزینه خوبی باشد.

قدم دهم تغییر دکور اتاق خواب: استفاده از پنجره

اگر اتاق خوابتان پنجره های مناسبی داشته باشد آن را تبدیل به محیطی امن، آرام و دنج می کند و شما می توانید این آرامش را حتی در زمانی که می خواهید بخوابید نیز حس کنید.

استفاده از پرده در دکوراسیون اتاق خواب انتخاب خوبی خواهد بود چراکه زیبایی و پوشش دهی اش می تواند بر اتاق خواب شما تاثیر بسزایی داشته باشد. پرده های رومن هم جذابیت زیادی به همراه دارند مخصوصا هنگامی که در زیر انها رادیاتور تعبیه شده باشد که مانع استفاده از پرده های بلند می شود. البته شما می توانید علاوه بر استفاده از پرده رومن از پرده های معمولی هم روی آنها استفاده کنید. اگر برای خواب هم دچار مشکل هستید می توانید از پرده و رومن هایی با جنس مناسب استفاده کنید تا احساس سکوت و آرامش بیشتری را برایتان به ارمغان بیاورد.

اگر هم می خواهید کمی متفاوت تر عمل کنید می توانید از قاب پرده و یا نیم پرده نیز بهره برده و دکور اتاق خواب تان را  زیباتر کنید.

Bedroom layout change step ۱3 decor 6 چیدمان اتاق خواب، 13 قدم تغییر دکور

قدم یازدهم تغییر دکور اتاق خواب: چیدن لوازم خواب

می توانید در ابتدا از دامن تخت استفاده کنید و بعد از آن هم لایه های دیگر و پتو را قرار دهید. بعد از آن هم می توانید یک لایه لحاف پهن کرده و سپس هم از چند بالش با سایز های مختلف استفاده کنید. بالشی را که روی آن می خوابید را در پشت و بعدی ها را جلوی آن قرار دهید.

قدم دوازدهم چیدمان اتاق خواب: حتما در اتاقتان فضایی برای نشستن در نظر داشته باشید

اینکه چه فضایی از دکوراسیون اتاق خواب تان را برای این کار در نظر بگیرید بستگی به شکل و اندازه اتاق خوابتان دارد؛  بنابراین حتما قسمت و گوشه ای از این فضا را برای نشستن در نظر داشته باشید.

اگر هم یک فضای خالی دیگر در اتاقتان دارید که می خواهید از آن هم بهره ببرید می توانید یک مبل کوچک و یا صندلی راحتی هم در این قسمت داشته باشید و درکنارش یک میزی قرار دهید تا بتوانید کمی استراحت کرده و قهوه بنوشید. همچنین داشتن میز آرایش و میز کار در این فضا نیز گزینه خوبی به حساب می آید.

قدم چهاردهم تغییر دکور اتاق خواب: رسیدگی به آخرین جزییات

به اطراف اتاقتان نگاه کنید. فکر می کنید چیزی هست که جا افتاده باشد؟ شکاف های خالی را پر کرده و زیبایی اتاق خوابتان را بیشتر کنید. یادتان باشد که آیینه، عکس های کوچک، شمع، گل تازه و پارچ آب و .. را از قلم نیندازید.

Bedroom layout change step ۱3 decor 3 چیدمان اتاق خواب، 13 قدم تغییر دکور

قدم سیزدهم تغییر دکور اتاق خواب: آویختن آثار هنری

شما می توانید از هنرهای دستی خود نیز در فضای اتاقتان استفاده کنید؛ اما بهتر است که آن را روی دیوار بیاویزید. اگر تصمیم داشتید که آن را بالای تختتان آویزان کنید حتما مراقب باشید که سنگین نبوده و لیز نخورد. نکته ای که در این قسمت حتما باید در نظر داشته باشید این است که اندازه و سایز آن متناسب با فضای دیوارتان باشد.