یکی از مسائلی که در علومی مانند فنگ شویی مطرح است موضوع چیدمان و دکوراسیون است چون این مسئله خیلی مهمتر از آن است که فقط راجع به آن حرف بزنیم. به طور مثال کسانی که گل و گیاه و یا ماهی پرورش می دهند مهمترین عامل موفقیت در پرورش را مکان و محل پرورش معرفی می کنند. آن ها می گویند مروارید از بین صدها صدف، تنها در دل یکی از آنها پدید میاید. صدفی که به هر دلیلی برای پروراندن مروارید مناسب تر بوده است. من هم امروز می خواهم از محل پرورش برایتان صحبت کنم البته منظورم گل و گیاه و ماهی نیست بلکه محل پرورش موجوداتی که از گلها لطیف تر و از ماهی ها زیباتر و از مروارید گرانبهاترند. یعنی کودکان و فرزندان خردسال. می خواهیم ببینیم باید چگونه اتاقی را به فرزندانمان اختصاص دهیم.

اتاق کودک جزو مکان هایی است که فعالیت های مختلفی در آن صورت می گیرد. بچه ها هم در آن بازی می کنند و هم می خوابند. بنابراین باید طوری باشد که هم فعالیت و خلاقیت در روز و هم خواب آرام در شب در آن امکان پذیر باشد.

Modern methods of decoration for childrens rooms 1 شیوه نوین دکوراسیون اتاق کودک

رنگ مناسب برای اتاق کودک

اگر فضای اتاق کودک کوچک است می توانیم با کمک رنگهای ملایم و طرح های خلوت فضای اتاق را از نظر وسعت، بزرگتر نشان دهیم. از ایجاد شلوغی جلوگیری کنیم. اما باید توجه داشته باشیم که طرح و خصوصیات به کار رفته در آن نقش مهمی در روحیه و رفتار و حتی پایه ریزی شخصیتی کودک را داراست. برای مثال رنگ سبز روشن می تواند برای اتاق کودک رنگ مناسبی باشد.  این رنگ با عنصر چوب در ارتباط است و یادآور رشد گیاه و جوانه زدن است. رنگهای روشن در اتاق مخصوص بازی یا گوشه ای از اتاق که محل بازی است قدرت خلاقیت را افزایش می دهد.

محل مناسب برای اتاق کودک

خوب بستگی به ساخت ساختمان دارد ولی بهتر است اتاق بچه ها در قسمت شرق و یا جنوب شرقی آپارتمان باشد چون شرق یادآور طلوع خورشید است.

تزئین اتاق کودک

اگر قصد دارید مبلمان یا تخت و یا دکوراسیون اتاق کودکان را تغییر دهید بهتر است از آنها بپرسید چون حتی یک کودک سه ساله نیز می داند به چه رنگی علاق دارد و از چه حیوانی خوشش می آید و چه نوع تختی را دوست دارد. البته   تخت های دو طبقه برای کسانی که دو فرزند در یک اتاق دارند بسیار مناسب است.

تزئین اتاق کودک باید مهیج و فانتزی باشد . اولین چیزی که باید در دکوراسیون اتاق کودکان به آن توجه کنیم، مطابق بودن دکوراسیون با سن و روحیه کودکان باشد، نباید اتاق یک کودک ۳ ساله را مثل اتاق یک دختر ۱۳ ساله تزئین کرد. البته این به این معنی نیست که باید هر سال دکوراسیون اتاق کودک را با توجه به سن او تغییر دهیم. دکوراسیون اتاق کودک پژواکی از کاراکتر و شخصیت خانوادگی بچه هاست. و گاهی اوقات والدین برای اینکه به خواسته های فرزندانشان عمل کنند به اشتباه خیلی مرزها را زیر پا می گذارند.

Modern methods of decoration for childrens rooms 3 شیوه نوین دکوراسیون اتاق کودک

برای اینکه اتاقی فراهم کنیم که بچه سال های بیشتری بتواند رعایت نکات زیر ضروری است:

۱- از نقاشی های خیلی بچه گانه بپرهیزید. برای دکوراسیون اتاق کودک این مطالب را در نظر بگیرید که کودک شما قرار نیست همیشه ۳ ساله باقی بماند. اگر از نقاشی های بچه گانه روی دیوارها استفاه کنید بعد از ۲ تا ۳ سال مجبور می شوید رنگ اتاق را عوض کنید چون فرزند شما در سن رشد است و خیلی زود این نقاشی ها برایش جذابیت اولیه خود را از دست می دهند. اگر از نظر وقت و هزینه مشکلی ندارید این راه حل بدی نیست ولی اگر می خواهید برای چندین سال پی در پی از این دکور استفاده کنید پیشنهاد می کنم که این کار را نکنید.

۲- استفاده از رنگهایی که شاد باشند که باعث ایجاد فضایی مفرح و با صفایی را کند، ما باید با خلاقیت تمام رنگهای متنوع و شاد را برای دیوارها، ‌سقف ها و سایر مبلمان کودک انتخاب کنیم از ترکیب این رنگهای شاد هم می توانیم در سایر متعلقات اتاق کودک مثل روتختی، روبالشی، پرده ها، فرش و موکت و ….. استفاده کنیم.

۳- از مبلمان مرغوب استفاده کنیم. باید از وسایلی استفاده کنیم که دوام زیادی داشته باشند. تختخواب، کمد، ملزومات اولیه اتاق کودک هستند. و سعی کنید برای دو آیتم هزینه ی بیشتر بگذارید. تخت خواب بزرگی را برای کودک انتخاب کنید تا برای مدت بیشتری از آن استفاده کند  و یکی هم کمد که باید بزرگ باشد. تا هر ساله با اضافه شدن وسایل و لباس ها مجبور به تعویض آن نباشید.

۴- نور و کف پوش:‌ کودکان برای انجام همه امور نیاز به نور مناسب دارند به عنوان مثال در زمان بازی،‌ مطالعه و حتی برای خواب هم احتیاج به چراغ خواب دارند. در مورد کف زمین هم باید موارد ایمنی رعایت شود. بهتر است از کف پوش هایی استفاده کنیم که سطح نرمی برای بازی و تحرک آنها فراهم می سازند به این منظور از قالیچه و فرش و موکت های گوشتی استفاده کنید.

۵- سازمان دهی و محفظه های ذخیره وسایل که این ایده بسیار خوبی است که   جمع آوری و سازماندهی وسایل را به عهده کودکان بگذاریم. البته همه ی کودکان راضی نمی شوند که بعد از ایجاد یک توده بزرگ و شلوغ خودشان آن را به تنهایی جمع و جور کنند. باید این حس اشتیاق را بوجود آوریم و باعث می شود کودک شما وظیفه شناس و مسئولیت پذیر بار بیاید. ما می توانیم محفظه های ذخیره را   برچسب دار کرده و برای هر وسیله یکرنگ انتخاب کنیم تا کودک به جمع آوری وسایل ترغیب شود.

این کارها برای خانواده ها خیلی پر هزینه نمی باشد زیرا طراحی و چیدمان اتاق کودک مشخصاً یک مسئله هزینه بر نیست. کودکان ما هر روز در حال رشد و پیشرفت هستند و خیلی زود از چیزهایی که در گذشته دارند خسته می شوند بنابراین طراحی این اتاق ها که برای مدت زیادی برای  آن ها جذاب باشدخیلی به صرفه است البته باید طوری باشد که قابلیت تحول و تغییر در آن باشد.

Modern methods of decoration for childrens rooms 4 شیوه نوین دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق نوزاد

همانطور که می دانیم بچه دار شدن یکی از شیرین ترین لذت هایی است که هر فرد می تواند در زندگی خود طعم آن را بچشد. و آماده کردن اتاق نوزاد هم به نوبه ی خود کار جالبی است اما هزینه های آن قدری بالاست. در اینجا مثلاً می توانیم تا حدودی بودجه هزینه ای را پائین بیاوریم. مثال: لازم نیست همه چیز را نو بخریم،‌ چون قرار است برای مدت کوتاهی از آنها استفاده کنیم می توانیم انواع دست دوم آنها را پیدا و خریداری کنیم که از نظر هزینه خیلی مقرون به صرفه است. و برای اتاق نوزاد وسایل اضافی نخریم. چون گاهی والدین اینقدر هیجان زده می شوند که نمی دانند چه چیزهایی بخرند.

لیستی از وسایل ضروری اتاق نوزاد:

دستگاه تهویه ی هوا،‌گهواره، تخت، صندلی و میز،‌کمد لباس به همراه چئدکشو و اسباب بازی و آویز برای بالای تخت، تشک راحت و چند ملحفه تمیز و نو،‌کالسکه و سطل زباله در دار البته برای پوشاندن کف نیز فرشی را انتخاب کنید که از نخ های طبیعی درست شده باشد و کمتر مواد شیمیایی در آن به کار رفته باشد.

البته جنسیت در دکور خیلی مهم است. مخصوصا در چیدمان دکورها. البته اگر نوزاد ما در اتاق خود تنها نباشد و در اتاقی باشد که خواهر یا برادر بزرگتری داشته باشد بهتر است دکوراسیونی را انتخاب کنید که مناسب هر دو باشد و می توانید نوعی فضای اختصاصی برای هر یک داخل همان اتاق  فراهم آورید. البته در این مورد اگر قدری آینده نگری هم به خرج دهید بد نیست .

همانطور که گفتیم در حین دکوراسیون اتاق نوزاد باید ذهنتان را روی نکات بیشماری متمرکز کنید. اما یک قانون طلایی وجود دارد که نباید آن را هیچ وقت فراموش کنید که در عین زیبایی اصل سادگی را فراموش نکنید و چیدمان اتاق کودک باید راحت باشد تا هم شما و هم کودک از بودن در آن لذت ببرید.