طراحی محوطه: چند سالی است که از پشت بام ها به عنوان نمای پنجم خانه ها یاد می شود، این به این معنا است که نباید از بام ها غافل شویم و آن ها را به حال خود رها کنیم، همان طور که برای حیاط ها و تراس های مان ارزش قائل می شویم و آن ها را به وسیله مبلمان ها و کفسازی ها تزیین و آماده برای استفاده می کنیم باید برای بام های خانه هم این کار را انجام دهیم. بام ها نیز جزئی از خانه هستند و قطعا به مبلمان های خاص خودشان احتیاج دارند، ایجاد بام سبز یکی از همین راه ها است؛ اما همین بام سبز هم به مبلمان هایی نیاز دارد که بتواند آن را قابل استفاده تر کند و به شما کمک کند تا بتوانید از بام سبز خانه تان لذت ببرید. این مطلب به شما کمک می کند که انواع مبلمان های بام سبز را بشناسید؛ البته برای تولید این مطلب به سراغ گروه ترمووود فین وود رفته ایم تا از تجربیات زیاد آن ها در این زمینه استفاده کنیم، به نظرم این مطلب جذاب و البته کاربردی را از دست ندهید.

۱. کفپوش برای بام سبز

اولین قدمی که برای تغییر چهره بام سبز تان می توانید انجام دهید، ایجاد کفپوش است. البته برای انتخاب کفپوش ها حتما باید با اهالی فن متخصص در این زمینه مشورت کنید و ببینید که آیا این کفپوش ها برای تجهیزات بام سبزتان مساله و مشکلی ایجاد می کنند یا نه. بهترین مواد و مصالحی که می توانید به عنوان کفپوش از آن ها در طراحی بام سبزتان استفاده کنید، ترموود است.

۲. نشیمن هایی در دل بام سبز

اگر قرار است از مناظر اطراف لذت ببرید باید جایی برای نشستن داشته باشید، پس حتما نیاز به مبلمان هایی برای این منظور خواهید داشت، این مبلمان ها به انواع و اقسام روش ها می توانند در بام سبزتان حضور پیدا کنند. در عکس بالا می توانید یکی از پروژه های اجرا شده توسط گروه فین وود را ببینید. در این پروژه نشیمن ها و نیمکت ها دقیقا در پشت دیوارها قرار گرفته اند و فضایی متعادل را به وجود آورده اند. این نیمکت های می توانند با قسمت هایی از بام سبز تان مشترک باشند.

۳. ایجاد پارتیشن در بام سبز

گاهی در بام های خانه قسمت هایی وجود دارد که دوست ندارید آن ها را با دیگر دوستان تان به اشتراک بگذارید، بهترین راه این است که این قسمت های بام سبزتان را به وسیله پارتیشن ها مخفی کنید. شما می توانید پارتیشن هایی را تعبیه کنید که دارای درب برای رفت و آمد هستند با این کار دیگر لزومی ندارد که نگران دسترسی ها هم باشیدف گروه ترمووود فین وود می تواند در این زمینه شما را راهنمایی کند.

۴. استفاده از پرگولا بر روی بام سبز

شاید بهتر باشد که قبل از توضیح این قسمت بدانیم که پرگولا دقیقا چیست. به طور کلی این سایه بان ها به منظور ایجاد زیبایی و فضایی نیم سایه، در روی قسمتی از تراس ها، کنار دیوار، بر روی راهروهای باریک که یک طرف آن دیوار می باشد، احداث می گردد پرگولا گفته می شود. پرگولا ها نیز می توانند در طراحی بام سبز خانه تان مورد اسفاده قرار بگیرند. پرگولا به دلیل اینکه فضای صمیمی تری را ایجاد می کنند و جمع و جور تر هستند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

۵. آلاچیق های بام سبز

اگر دوست دارید فضای بیشتری در بام سبزتان داشته باشید، بهتر است به جای پرگولا از آلاچیق استفاده کنید. پرگولاها معمولا نیمه مسقف هستند اما آلاچیق ها کاملا مسقف هستند و می توانند شما را از گزند آفتاب در امان نگه دارند. آلاچیق ها فضای بیشتری را نیز برای نشستن دراختیار شما قرار می دهند. برای اجرای آلاچیق های مطابق با بام سبزتان می توانید از گروه ترمووود فین وود کمک بگیرید، عکس بالا یکی از پروژه های اجرایی این گروه است.

۶. مبلمان متحرک برای بام سبز

برای بام سبز خانه تان می توانید مبلمان های متحرک تهیه کنید تا بتوانید مدام آن ها را جا به جا کنید. این مبلمان ها می توانند از جنس همان مبلمان های فضای بیرونی باشد که برای حیاط و تراس و بالکن تان تهیه کرده اید.

۷. گلدان های دیواری برای بام سبز

برای بعضی قسمت های بام سبزتان می توانید گلدان های دیواری تهیه کنید. این گلدان ها جای چندانی را اشغال نمی کنند و می توانند جلوه ی دیگری از سرسبزی را به بام سبز خانه تان بیاورد. عکس بالا یکی از این گلدان های دیواری را به شما نشان می دهد.